Search
Close this search box.
مراقبت های بعد از کاشت مو

کامل ترین راهنمای مراقبت های بعد از کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو و فرآیند بهبودی بخش مهمی از مراحل انجام و نتیجه گرفتن از این جراحی زیبایی است که لازم است حتما با دقت به تمام نکات آن توجه شود. در حالی که کاشت مو نسبتاً ساده است و به طور کلی در طول یک روز انجام می شود، اما مراقبت های بعد از کاشت مو کاملا ضرورت دارد. عوامل زیادی وجود دارد که ممکن است مانع از رسیدن به نتیجه مطلوب کاشت مو شوند اما رعایت مراقبت های بعد از کاشت مو کمک می­کند تا این خطرات احتمالی به صفر برسد و بیمار به نتیجه مطلوب دست یابد. در این مقاله قصد داریم علاوه بر این نکات، به نکات ایمنی و بهداشتی بیشتری در خصوص مراقبت­های بعد از کاشت مو با شما صحبت کنیم.

در ابتدا ویدئوی کاشت مو در کلینیک شارمین را مشاهده کنید:

اهمیت رعایت مراقبت های بعد از کاشت مو

چند روز اول پس از عمل کاشت مو ممکن است برای بیمار ناراحت کننده باشد و بیماران ممکن است کمی درد، تورم و قرمزی را در ناحیه اهدا کننده و گیرنده تجربه کنند. اما جراح قطعا دستورالعمل­ هایی را در مورد نحوه مراقبت از ناحیه پیوند شده برای به حداقل رساندن خطر عفونت و اطمینان از بهبودی بهینه ارائه می دهد.

از جمله مراقبت های بعد از کاشت مو که عوارض احتمالی کاشت مورا به حداقل می ­رساند این است که بیمار برای از بین بردن پوسته ها باید روزانه شامپوی مخصوص استفاده نماید. پس از حدود 7 تا 10 روز دیگر نباید اثری از خون خشک یا دلمه روی پوست سر فرد جراحی شده باقی بماند. افراد ممکن است کمتر از 14 روز پس از کاشت مو، سر خود را به روش عادی و معمولی بشوید. در صورت نیاز نیز می توان موها را بیش از یک بار در روز بعد از عمل شستشو داد.

مهم ترین نکته در زمینه کاشت موی سر مربوط به مراقبت های بعد از کاشت مو و نحوه تثبیت و روند بهبودی این جراحی می ­باشد. در فرایند مراقبت های بعد از کاشت مو پزشک معالج مصرف چند نوع داروی خوراکی برای پیشگیری از التهاب و خارش را تجویز می­ کند. همچنین برای بیمار خود لازم می داند تا از محلول هایی که تجویز می­ کند و شامپوها و شوینده سر مناسب برای شستشوی سر استفاده نماید.

مراقبت های کاشت مو شامل چه کارهایی است؟

مراحل مراقبت کاشت مو حتی قبل از شروع جراحی نیز شروع می شود. چرا که پوست سر باید آمادگی لازم را برای ایجاد برش و برداشتن فولیکول، و همچنین پیوندهای جدید داشته باشد. در طول مدت زمانی که نیاز به مراقبت های کاشت مو دارید باید شناخت کاملی از نحوه کاشت فولیکول های موی سر خود داشته باشید تا چنانچه در پوست سر خود احساس ناخوشایندی مانند حس درد، خارش و یا سوزش داشتید بتوانید سریعا به پزشک معالج خود مراجعه نمایید. توجه نمایید که مدت زمان بهبودی خود را در نظر بگیرد تا این فرایند طولانی مدت نشود.

کاشت مو یک جراحی زیبایی رایج است که شامل برداشتن مو از قسمتی از پوست سر و پیوند آن به ناحیه دیگری که طاس است یا دچار ریزش مو شده است می­ باشد. این روش در سال های اخیر به دلیل اثربخشی آن در بازگرداندن رشد مو و بهبود ظاهر افراد، بسیار محبوبیت پیدا کرده است.

مراقبت بعد از کاشت مو

بیشتر بخوانید: بهترین کلینیک زیبایی در سعادت آباد

مراقبت سه روز اول بعد از کاشت مو

بلافاصله پس از جراحی، بیمار می تواند شکل خط موی جدید خود را ببیند زیرا فولیکول ها قابل مشاهده خواهند بود. پس از پایان جراحی و رضایت بیمار، پزشک او را برای مراقبت های پس از کاشت مو و انجام مراحل بهبودی آماده می­ کند. در سه روز اول پس از جراحی، بیماران ممکن است کمی قرمزی و پوسته پوسته شدن روی پوست سر را تجربه کنند. این یک بخش طبیعی از روند بهبودی است و باید ظرف یک یا دو هفته فروکش کند. همچنین ممکن است کمی خارش نیز وجود داشته باشد که طبیعی است اما باید سعی شود که به هیچ وجه پوست سر خارش داده نشود. اولین شستشو پس از کاشت مو خیلی مهم است و شما پس از چند روز می توانید با اجازه پزشک خود استحمام نمائید.

مراقبت­ های بعد از کاشت مو شامل موارد زیر می ­شود:

  • لازم است تا ناحیه ا از سر که فولیکول ها از آن استخراج شده به جهت تمیز نگه داشتن برش های کوچک از هرگونه باکتری مضر و ایجاد آلودگی حتما بنداژ شود. همچنین پزشک توصیه می کند که بیمار بانداژ را حداقل تا صبح روز بعد نگه دارد.
  • لازم است تا از یک کلاه محافظ استفاده شود که از موهای بیمار در برابر عناصری که احتمال برخورد با سر را دارند برای چند روز آینده محافظت نماید. جراح مدت زمانی را که بیمار باید این کلاه را بپوشد بطور دقیق معین خواهد نمود.
  • طبق دستور پزشک، پکیج مراقبت های پس از درمان که حاوی تمام داروها و مواد لازم برای حفظ بهترین حالت ممکن مو و پوست سر خواهد بود بطور دقیق برای بیمار تجویز خواهد شد.
  • همچنین پزشک معالج دستورالعمل های دقیق در مورد نحوه مراقبت از موهایی که جدیدا در جال رشد هستند را برایتان تجویز خواهد کرد.

نکته مهم اینکه ساعاتی پس از جراحی بیمار می تواند پس از اینکه تمام اطلاعات لازم را در اختیار گرفت، ترخیص شده و به خانه برود و روند بهبودی را شروع کند.

بیشتر بخوانید: کاشت ابرو

مراقبت‌های هفته اول کاشت مو 

مراقبت های هفته اول کاشت مو در ادامه همان مراقبت های روزهای اولیه بعد از کاشت موی سر بوده و به همان اندازه دارای اهمیت است.

ممانعت از مالش سر: توجه نمایید که در هفته اول پس از جراحی کاشت مو بیماران باید همچنان از لمس یا مالش ناحیه پیوند شده خودداری کنند و سر را بالا نگه دارند تا تورم کاهش یابد. آنها همچنین باید حداقل به مدت یک هفته از فعالیت بدنی شدید، از جمله خم شدن، بلند کردن اجسام سنگین و ورزش اجتناب کنند.

نحوه خوابیدن بیمار:  یکی از روش های موثر در مراقبت های بعد از کاشت مو نحوه خوابیدن بیمار می­ باشد. نحوه خوابیدن باید به گونه ای باشد که موجب ایجاد تورم و درد در ناحیه سر و بخصوص پیشانی نشود. رعایت زاویه 45 درجه در هنگام خوابیدن حداقل در هفته اول و حتی تا یک ماه اول پس از جراحی مهم است. بیمار نباید روی بالش هایی که سطح بلندی دارند بخوابد و فاصله سر تا سطح زمین باید محدود و کوتاه باشد.

 مراقبت های سه ماه اول بعد از کاشت مو

سه ماه اول پس از جراحی کاشت مو می تواند زمان چالش برانگیزی برای بیماران باشد. با این حال، با مراقبت و توجه مناسب، بیماران می توانند انتظار پیشرفت قابل توجهی در رشد مجدد موهای خود داشته باشند.

در ماه­ های اول پس از جراحی کاشت مو، بیماران ممکن است دچار ریزش موهای کاشته شده شوند. این یک بخش طبیعی از روند بهبودی است و به این دلیل اتفاق می‌افتد که فولیکول‌های مو پس از پیوند وارد فاز غیرفعال می‌شوند. دقت نمایید که این ریزش معمولاً موقتی است و رشد موهای جدید در عرض چند ماه آغاز می شود.

در طول ماه سوم پس از عمل کاشت مو، بیماران ممکن است شاهد پیشرفت قابل توجهی در رشد مجدد موهای خود باشند. موهای کاشته شده باید بلندتر و ضخیم تر از ماه قبل باشد و ممکن است پوست سر پرتر و طبیعی ­تر به نظر برسد. بیماران همچنین ممکن است متوجه رشد موهای جدید در مناطقی شوند که موها قبلاً نازک یا طاسی شده بودند. این یک نشانه مثبت از موفقیت آمیز بودن عمل کاشت مو است.

در طول این مدت، بیماران می ­توانند روش­ های معمولی آرایش مو را نیز از سر بگیرند. با این حال، آنها باید از هر گونه مواد شیمیایی یا درمان­ های خشن که می­ تواند به فولیکول های مو پیوند شده آسیب برساند، اجتناب کنند.

نتیجه گیری

مراقبت های بعد از کاشت مو از همان ساعات اولیه اتمام فرایند کاشت فولیکول ها شروع می ­شود و ممکن است تا یک سال آینده نیز ادامه داشته باشد. کاشت مو یکی از محبوب ­ترین روش­ های جراحی زیبایی است که از نظر کسانی که دچار ریزش موی سر و یا رشد کم موهای خود شده اند، یک روش درمانی بسیار قابل قبول و مورد توجه می­ باشد. این روش درمانی امروزه در سراسر دنیا توسط پزشکان مجرب و در کلینیک­ های پزشکی مجهز انجام می ­شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
شبکه های اجتماعی