Search
Close this search box.
مراقبت های بعد از جراحی پلک - کلینیک شارمین

مراقبت های بعد از جراحی پلک

پوست اطراف چشم از حساس ترین و ظریف ترین قسمت های صورت بوده که زودتر از تمامی بافت های بدن دچار آسیب ، چروک و افتادگی می شود. خوشبختانه به کمک جراحی زیبایی پلک، می توان افتادگی و پف پلک را برطرف نمود. این جراحی در بین خانم ها و آقایان بسیار رواج پیدا کرده و محبوب می باشد از این رو تصمیم گرفتیم در این مقاله از کلینیک شارمین، نکات مهمی را در رابطه با مراقبت های بعد از جراحی پلک بیان کنیم؛ چرا که موفقیت آمیز بودن نتیجه جراحی و جلوگیری از بروز عارضه های جدی نیازمند رعایت برخی نکات و دستورالعمل های پزشکی بوده که در ادامه این مطلب به آن ها خواهیم پرداخت. در صورتی که سوال و نگرانی خاصی بعد از انجام بلفاروپلاستی دارید ، مطالعه مقاله پیش رو می تواند مفید واقع شود.

مراقبت های بعد از جراحی پلک - کلینیک شارمین

نحوه خوابیدن بعد از جراحی پلک

ممکن است خوابیدن بعد از انجام جراحی زیبایی پلک چالش برانگیز باشد. چرا که برای جلوگیری از آسیب دیدن بخیه ها و همچنین بروز تورم و کبودی بیشتر بهتر است موقعیت سر خود را به گونه ای تنظیم نمایید که سر در ارتفاع بالاتری از شانه ها و بدن قرار داشته باشد. همچنین نباید روی صورت و به پهلو بخوابید ؛ چرا که این موضوع موجب ورم بیشتر در پلک ها و صورت خواهد شد. می توانید از دو الی سه بالش کمک گرفته و زاویه ای تقریبا 90 درجه برای استراحت کردن ایجاد نمایید. شیب دار بودن بالش ها به خوابیدن راحت تر کمک می کند. همچنین داشتن استراحت کافی و خواب خوب به ریکاوری سریع تر بدن ، بهبودی زخم ها و محل برش ها کمک زیادی می کند به همین دلیل بهتر است در هفته اول بعد از انجام بلفاروپلاستی در منزل مانده و استراحت نمایید.

تاثیر کمپرس سرد در کاهش ورم و کبودی های چشم

پیش از هرچیز توصیه می شود در خصوص رعایت مراقبت های بعد از جراحی پلک ، ابتدا به دستورالعمل های جراح پلک خود توجه داشته باشید ؛ چرا که او بیشتر از هر شخصی نسبت به شرایط و وضعیت سلامتی شما آگاه است. از زمان های گذشته تا به امروز استفاده از کمپرس یخ یکی از راه های موثر و مفید برای کاهش ورم و کبودی ها به شمار می آید. از این رو می توانید برای پیشگیری از کبودی و کنترل ورم پلک ها بعد از جراحی زیبایی پلک در تهران از کمپرس سرد به صورت غیر مستقیم استفاده نمایید. به این معنا که نباید کمپرس به صورت مستقیم روی محل برش و چشم ها قرار بگیرد ؛ بلکه باید کمپرس را درون دستمال تمیز و یا یک حوله پیچیده و سپس در اطراف پیشانی و چشم ها نگه دارید ، سرمای حاصل از یخ به کاهش و کنترل کبودی و ورم کمک زیادی می کند.

تمیز کردن پوست بعد از جراحی پلک

بهتر است از آب زدن به صورت و شستن صورت تا 3 الی 5 روز خودداری نمایید. در طی این مدت می توانید از دستمال مرطوب برای تمیز کردن صورت خود استفاده کنید. دقت داشته باشید که محل برش های جراحی نباید خیس و مرطوب شوند. بخیه های جراحی نیز نیاز به مراقبت ، تمیز کردن و نگهداری دارند از این رو در مراقبت های بعد از جراحی پلک لازم است به کمک قطره های چشمی و پمادهای تجویز شده محل برش های جراحی را ضدعفونی و مرطوب نمایید. از لمس کردن ، ماساژ دادن و دستکاری کردن محل برش ها پرهیز نمایید این کار ریسک بروز عفونت را افزایش داده و همچنین می تواند به بخیه های جراحی آسیب وارد کند.

مراقبت های بعد از جراحی پلک - کلینیک شارمین

فعالیت های ممنوعه در مراقبت های بعد از جراحی پلک

 1. سیگار و الکل از جمله مواردی هستند که دوره نقاهت و ریکاوری عمل بلفاروپلاستی در تهران ، را با تاخیر و کندی زیادی همراه می کنند و همین مسئله می تواند در نهایت منجر به بروز عفونت و عوارض جدی شود. به همین دلیل در مراقبت های بعد از جراحی پلک ، توصیه می شود حداقل تا 14 روز از مصرف سیگار و سایر دخانیات و همچنین مصرف نوشیدنی های الکی خودداری شود. لازم به ذکر است که مصرف الکل و سیگار سبب افزایش ورم و کبودی ها بعد از عمل پلک می شود به همین دلیل باید از مصرف آن ها اجتناب شود. همچنین توصیه می شود افراد بعد از عمل زیبایی پلک از قرار گرفتن در معرض دود سیگار و دخانیات خودداری نمایند.
 2. لازم است بعد از جراحی پلک در کلینیک شارمین ، بهترین مرکز زیبایی در سعادت آباد ، تا حد امکان از خم کردن سر خودداری شود. در صورتی که نیاز به خم کردن سر داشتید ، بهتر است از شخص دیگری کمک بخواهید و برای برداشتن چیزی سر خود را خم نکنید ؛ چرا که خم کردن سر سبب افزایش فشار خون به صورت شده و این مسئله می تواند با بروز خونریزی و حتی پاره شدن بخیه ها همراه باشد.
 3. پوست پلک حساس بوده و با انجام جراحی زیبایی پلک نیز حساس تر می شود ، به همین دلیل لازم است از قرار گرفتن در برابر نور مستقیم آفتاب پرهیز شود و در هنگام خروج از منزل حتما از کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی و یا کلاه استفاده شود.
 4. آرایش کردن چشم ها تا 3 هفته بعد از انجام عمل پلک توصیه نمی شود و بهتر است بعد از مراقبت های بعد از جراحی پلک ، حتما از لوازم آرایشی جدید و استاندار استفاده نمایید ، این کار از بروز عفونت های بعد از بلفاروپلاستی در ناحیه برش های جراحی پیشگیری می کند.
 5. از رانندگی کردن تا یک ماه بعد از انجام عمل زیبایی پلک باید خودداری شود ، چرا که پلک ها هنوز متورم هستند. از طرفی به دلیل استفاده از قطره و پمادهای چشمی ممکن است احساس تاری در دید وجود داشته باشد.
 6. کار کردن بیش از حد چشم ها منجر به خشکی چشم می شود و این موضوع می تواند دوره بهبودی و نقاهت بعد از عمل را طولانی تر کند. به همین دلیل توصیه می شود از انجام فعالیت هایی که چشم را خسته می کند ، پرهیز نمایید. مشاهده تلویزیون ، مطالعه کتاب و مجله ، کار کردن با لپ تاپ و یا گوشی موبایل از جمله مواردی است که سبب خشکی بیشتر چشم می شود و بهتر است در دوره مراقبت های بعد از جراحی بلفاروپلاستی کنار گذاشته شود در عوض می توانید به پادکست و یا موسیقی گوش دهید.

سایر مراقبت های بعد از جراحی پلک

 • داروهای خود را به موقع مصرف نمایید و از مصرف هر نوع دارو به صورت خودسرانه پرهیز نمایید. از طرفی مصرف آسپرین ، ویتامین e ، مکمل های گیاهی و هر نوع داروی دیگری که سبب رقیق شدن خون می شود ، در این دوره باید مصرف آن ها قطع شود.
 • ممکن است به دلیل استفاده از پمادهای چشمی احساس تاری در دید وجود داشته باشد ، نگران این موضوع نباشید و استفاده از داروها را ادامه دهید به مرور این مشکل برطرف خواهد شد.
 • برای تمیز کردن ترشحات و خونابه ها می توانید از دستمالی تمیز استفاده نمایید دقت داشته باشید که نباید دستمال را روی پلک بکشید.
 • از صحبت کردن زیاد و خندیدن بعد از عمل خودداری نمایید ؛ چرا که ایجاد فشار به اجرای صورت و پلک ها می تواند به بخیه های شما آسیب وارد کند.
 • بعد از گذشت 2 الی 3 روز از انجام جراحی می توانید حمام کنید. لازم است از شوینده های ملایم استفاده کرده و مراقب باشید تا شامپو به چشم ها وارد نشود.
 • فعالیت های ورزشی در مراقبت های بعد از جراحی پلک لازم است محدود شوند. به صورت کلی هر نوع فعالیتی که با افزایش ضربان قلب و جریان خون همراه باشد ، می تواند سبب بروز آسیب به نواحی برش ها و محل های جراحی شود. پیاده روی کوتاه و آهسته نه تنها مانعی ندارد ؛ بلکه توصیه می شود چرا که به گردش خون کمک کرده و مانع از لخته شدن خون می شود.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
شبکه های اجتماعی