Search
Close this search box.
مراقبت های بعد از لیپوماتیک

مراقبت های بعد از لیپوماتیک + کلینیک شارمین

مراقبت های بعد از لیپوماتیک برای حفظ نتیجه عمل اهمیت بالایی دارد و در صورتی که به این توصیه و نکات توجه نشود ، ممکن است نتایج حاصل از آن را دچار تغییر کند. هرچند عمل لیپوماتیک سرپایی بوده اما در برخی افراد به علت برداشتن مقدار زیادی چربی ممکن است نیاز به بستری شدن برای یک شب باشد. البته لازم است به یک کلینیک معتبر و حرفه ای مراجعه کنید تا پزشکان و متخصصان آن تمام نکات را به طور کامل در اختیارتان بگذارند. کلینیک شارمین ، بهترین کلینیک زیبایی در سعادت آباد تهران ، می تواند انتخاب بسیار شایسته ای برای شما باشد.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک - کلینیک شارمین

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

فعالیت های فیزیکی

در ساعت های اولیه بعد از جراحی استراحت مطلق داشته باشید و پس از چند ساعت می توانید در صورت تمایل پیاده روی آرام و کوتاهی داشته باشید. در صورتیکه میزان شل بودن اولیه پوست شکم زیاد باشد به مدت 3 تا 5 روز نباید به صورت 90 درجه بنشینید. زیرا ممکن است موجب چین خوردگی شود و مایعات ، بین سپتوم های شکم حبس شود و با سرمای تشکیل شده در نهایت موجب سفتی پوست شکم شود. بهتر است در دوره نقاهت بیشتر دراز بکشید و یا به صورت نشسته لم بدهید. در روز های اول از رانندگی کردن بپرهیزید. بعد از گذشت 4 هفته می توانید ورزش های سبک را انجام دهید. اما از انجام ورزش های سنگین و فعالیت شدید خودداری نمایید.

پوشیدن گن های مخصوص

برای جلوگیری از تورم و خروج ترشحات از محل های برش بعد از تخلیه چربی در دوره مراقبت های بعد از لیپوماتیک ، باید گن های متناسب با سایز خود که توسط پزشک تجویز شده را به طور مداوم بپوشید .( دقت کنید این گن ها نباید بیش از حد گشاد و یا سفت باشد.) پوشیدن مداوم و 24 ساعته گن به خصوص در هفته های اول امری ضروری است و از افتادگی پوست جلوگیری میکند. همچنین به کاهش تورم کمک می کند و موجب فرم گرفتن و چسبیدن پوست به عضلات میشود. پوشیدن گن به مدت 7 الی 10 روز توصیه می شود.

حمام کردن و مراقبت از زخم ها بعد از لیپوماتیک

لازم است زخم های خود را تمیز نگه دارید. بنابراین بعد از 48 می توانید یک یا دو بار به حمام بروید. ابتدا دست های خود را بشویید سپس محل تخلیه چربی را ماساژ دهید و زخم های کوچک خود را به آرامی شست و شو دهید و با حوله تمیز خشک کنید. سپس مجدد محل را پانسمان کنید و از پد جاذب جدید استفاده کنید.

مصرف آنتی بیوتیک ها و مسکن ها

به منظور جلوگیری از عفونت زخم ها از آنتی بیوتیک های تجویز شده طبق نسخه بهترین دکتر زیبایی تهران ،مصرف کنید . به مدت 3 روز از خوردن داروهای ضد التهاب مثل آسپیرین ، ایبوپروفن خودداری نمایید. هم چنین برای تسکین درد ، از مسکن های معمولی طبق دستور پزشک باید در دوره مراقبت های بعد از لیپوماتیک مصرف کنید.

 

مراقبت های بعد از لیپوماتیک - کلینیک شارمین

 

رژیم غذایی

در صورتیکه تخلیه با بی حسی انجام شده باشد می توانید به رژیم معمولی خود بازگردید . نوشیدن مقدار فراوان آب و آب میوه های طبیعی و بدون کافئین موثر بوده و می تواند آب از دست رفته بدن را جبران کند و به بهبود زخم ها کمک کند. مصرف سبزیجات تازه و میوه هایی مثل پرتقال و آناناس می تواند روند بهبودی را سرعت ببخشد.

توصیه های مهم کلینیک شارمین ، بهترین مرکز زیبایی تهران :

 • باید از رفتن به سونا استخر و جکوزی به مدت یک ماه خودداری نمایید.
 • باید از مصرف سیگار ، قلیان و نوشیدنی های الکلی و سایر دخانیات بپرهیزید.
 • بهتر است هر 2 ساعت راه بروید. این کار از لخته شدن خون جلوگیری می کند و به حرکت مایع های داخل بدن و کم شدن تورم کمک می کند. این مورد از نکاتی است که در مراقبت های بعد از لیپوماتیک باید جدی گرفته شود.
 • لباس های گشاد و نخی بپوشید.
 • خوب است بدانید تهوع و بی نظمی در قاعدگی از عوارض پس از عمل لیپوماتیک در تهران می باشد.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

نحوه خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک

از نکته های قابل توجه در رابطه با مراقبت های بعد از لیپوماتیک چگونگی خوابیدن است که باید به درستی رعایت شود. خواب کافی و استراحت به شما در بهبودی سریع کمک خواهد کرد. برای استراحت بالش هایی را زیر زانوی خود قرار دهید. این کار از فشار آمدن به بخیه ها جلوگیری می کند. محلی آرام و بدون تنش را برای استراحت انتخاب کنید. از خوابیدن روی شکم پرهیز کنید و به صورت طاق باز بخوابید تا از تجمع مایعات در بدن جلوگیری شود. در صورتیکه به پهلو می خوابید یک بالش بین پاهای خود قرار دهید. در هنگام خواب نیز از گن خود به مدت 4 هفته استفاده کنید و آن را بپوشید. به نحوی بخوابید که هیچ ضربه و یا فشاری به ناحیه های تحت درمان وارد نشود. سعی کنید نحوه خوابیدنتان طوری باشد که پاها در سطح بالاتری از بدن قرار بگیرد ، این کار باعث می شود خون ریزی کمتر شود و از فشار آمدن به بدن شما جلوگیری می کند.

نحوه ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک

هرچه میزان خونابه های موجود در بدن بعد از تخلیه چربی ها ، سریع تر خارج شوند ، روند بهبودی سریع تر پیش می رود و تورم و کبودی ها زودتر از بین خواهند رفت. ماساژ دادن به روش درست و اصولی می تواند در تسریع خروج خونابه ها موثر باشد. هم چنین به دلیل تحریک اعصاب درد های ناشی از عمل را بهبود می دهد. ماساژ دادن می تواند توسط همراه یا خود بیمار به صورت دستی و یا لمسی صورت بگیرد. دقت داشته باشید ماساژ نباید به صورت عمیق و با فشار زیاد همراه باشد هرچه ماساژ آرام و نرم تر باشد ، تاثیرات بهتری خواهد داشت. انجام ماساژ 3 تا 5 بار و در برخی افراد 2 بار کافیست.

 • ماساژ غدد لنفاوی

یکی دیگر از مراقبت های بعد از لیپوماتیک ، ماساژ غدد لنفاوی است. به صورت تخصصی و با تمرکز روی غدد لنفاوی صورت می گیرد. به دفع سموم کمک می کند. باعث کاهش ورم و درد شده و از تجمع مایع در این ناحیه جلوگیری می شود. موجب خون رسانی بیشتر و روند سریع بهبودی زخم ها می شود. از ایجاد اسکار و زخم روی پوست جلوگیری می کند .به بازسازی بافت ها و کاهش زخم های داخلی کمک می کند و موجب می شود فرد سریع تر به فعالیت های خود باز گردد. دقت کنید در هنگام ماساژ بیمار نباید احساس درد غیر قابل تحمل و غیر معمول داشته باشد چون ممکن است در اینصورت به بافت ها آسیب وارد شده و موجب التهاب بیشتر و یا اسکار شود. حتما ماساژ را با مشورت بهترین مرکز جراحی های زیبایی تهران و طبق نظر ایشان انجام دهید زیرا در مواردی نیاز به انجام ماساژ نیست.

سایر مراقبت های بعد از لیپوماتیک

 • ضعف و سرگیجه : بعد از تخلیه چربی های بدن به کمک لیپوماتیک ممکن است بیماران در صبح روز بعد از عمل ، احساس سرگیجه داشته باشند. این وضعیت در هنگام تعویض لباس و یا تغییر حالت وضعیت بدن ، بیشتر اتفاق می افتد. زمانی که دچار سرگیجه شدید ، توصیه می شود بنشینید و یا دراز بکشید. همچنین لازم است به آرامی تغییر حالت داده و یک دفعه از جای خود بلند نشوید.
  بی حالی بعد از ادرار کردن : لازم است بیمارانی که لیپوماتیک در کلینیک شارمین ، مرکز زیبایی خوب در تهران انجام می دهند در 24 ساعت اولیه بعد از تخلیه چربی ، بعد از ادرار کردن به آرامی بایستد تا دچار سرگیجه نشوند.
  مراقبت از زخم ها : بیماران باید از زخم های ناشی از عمل لیپوماتیک به خوبی نگهداری کنند و آن را تمیز نگه دارند. توصیه می شود به صورت روزانه حمام کنید و نواحی تحت درمان را ماساژ دهید. این کار به درناژ کمک زیادی می کند. در نهایت جای زخم های خود ر به خوبی با یک حوله تمیز خشک نمایید و سپس محل برش ها را پانسمان کنید. همچنین می توانید برای این منظور از پدهای جاذب استفاده نمایید.
 • تهوع : یکی از عوارض جانبی پس از لیپوماتیک احساس تهوع و یا استفراغ می باشد. ممکن است این عارضه تا یک هفته نیز ادامه داشته باشد. نگران این موضوع نباشید ؛ زیرا بعد از مدتی از بین خواهد رفت.
 • خارش بعد از لیپوماتیک : یکی از مشکلاتی که ممکن است افراد را در دوره مراقبت های بعد از لیپوماتیک ، در گیر نماید ، خارش نواحی درمان شده است. معمولا خارش به دلیل بهبود پوست در نواحی که زخم های ناشی از لیپوماتیک ایجاد شده ، اتفاق می افتد. از خاراندن پوست خودداری کنید و در صورتی که خارش شدید و غیر قابل تحملی داشتید ، می توانید از داروهای ضد خارش استفاده کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
شبکه های اجتماعی