Search
Close this search box.
مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس - کلینیک شارمین

ضروری ترین مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس بسیار مهم و ضروری می باشد و در نتیجه نهایی تاثیر بسزایی دارد. تزریق بوتاکس یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین روش های جوانسازی و از بین بردن چین و چروک های صورت می باشد. از طرفی این تکنیم خاصیت درمانی نیز دارد و به تسکین دردهای میگرنی کمک زیادی می کند. بسیاری از افراد از مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس اطلاعی ندارند و به سرعت به فعالیت های روزانه زندگی خود باز می گردند. این در حالی است که برای پیشگیری از بروز عارضه و کسب نتیجه رضایت بخش لازم است تا به برخی نکات پزشکی و مراقبتی در این امر توجه داشته باشید. 

در ابتدا ویدئوهای تزریق بوتاکس در کلینیک شارمین را مشاهده نمایید:

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس شامل چه مواردی است ؟

زمانی که اقدام به انجام یک پروسه زیبایی می کنید، مسلما سوالات و دغدغه های بسیاری برای شما ایجاد می شود و همچنین نگرانی هایی در رابطه با عارضه های جانبی بعد از درمان وجود دارد. از آنجایی که همه افراد با هدف زیبایی بیشتر در کنار حفظ سلامتی اقدام به تزریق بوتاکس می کنند، بدیهی است که به دنبال کسب بهترین نتیجه از درمان خود باشند. از مهم ترین سوالاتی که در زمینه مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس مطرح است در رابطه با چگونگی کنترل تورم و التهاب پوست بعد از بوتاکس است. همچنین سوالات بسیاری در رابطه با چگونگی نحوه خوابیدن، تغذیه، زمان مناسب برای انجام فعالیت های ورزشی، اصلاح صورت و آرایش کردن وجود دارد که در ادامه به تمامی سوالات و دغدغه های شما عزیزان پاسخ خواهیم داد.

کلینیک شارمین، یکی از بهترین مراکز زیبایی در سعادت آباد تهران می باشد. از آنجایی که این مرکز به زیبایی و سلامت شما عزیزان اهمیت زیادی می دهد، قصد داریم در این مقاله به مهم ترین نکات مراقبتی بعد از درمان با بوتاکس اشاره نماییم.

بدون شک تمامی ما می‌دانیم تزریق بوتاکس دارای مزیت‌های بی شماری اعم از کاهش چین و چروک می‌باشد. بعد از انجام این امر با هر نوع هدف مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس را باید جدی بگیرید. در ادامه برخی از اصلی‌ترین مراقبت‌های لازمه را برای شما شرح داده‌ایم:

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس - کلینیک شارمین

ورزش کردن بعد از بوتاکس

از نکات مراقبتی بعد از تزریق بوتاکس به توصیه کلینیک شارمین بهترین کلینیک زیبایی سعادت آباد، خودداری از انجام فعالیت های سنگین و ورزش کردن می باشد. شما بعد از انجام این فرآیند زیبایی لازم است برای مدتی از انجام فعالیت هایی که سبب تحریک پوست می شود، پرهیز نمایید. توصیه می شود تا 2 روز از انجام هر نوع فعالیت هوازی و ورزش های سنگین خودداری کنید؛ چرا که این موضوع سبب افزایش کبودی در نواحی تحت درمان می شود.

همچنین این احتمال وجود دارد که ماده تزریق شده به قسمت های دیگری از صورت انتقال پیدا کند و موجب از کار انداختن عضلات به صورت موقت شود. از طرف دیگر انجام فعالیت های بدنی شدید سبب افزایش ضربان قلب می شود که در نهایت موجب بالا رفتن جریان خون در ناحیه تزریق خواهد شد.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس - کلینیک شارمین

بعد از تزریق بوتاکس می توان حمام کرد؟

برای ایمنی بیشتر و جلوگیری از بروز هرگونه عارضه توصیه می شود از حمام کردن به مدت دو روز بعد از تزریق کردن بوتاکس خودداری شود. همچنین باید این نکته را در نظر داشته باشید که در مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس، حمام کردن شرایط خاصی دارد و رعایت این نکات سبب می شود تا دچار عارضه و مشکل جدی نشوید. مهم ترین توصیه های مراقبتی در خصوص استحمام بعد از بوتاکس عبارت است از :

 1. پرهیز از ماندن در حمام بخار و یا وان حمام
 2. خودداری از دوش گرفتن و استحمام با دمای آب بالا

نکته قابل توجه: دمای بالا و فشار زیاد در روزهای اولیه بعد از درمان می تواند سبب تغییر حالت بوتاکس شود و این موضوع تاثیرات منفی بر روی عملکرد زیبایی و درمانی دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین کلینیک زیبایی در سعادت آباد

خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

از پر چالش ترین مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس در رابطه با زمان و چگونگی خوابیدن بعد از بوتاکس است. معمولا بیشتر افراد بعد از اتمام تزریق احساس خواب آلودگی و گیجی دارند اما به ندرت ممکن است این ماده موجب بی خوابی در برخی افراد شود. بهتر است بین دراز کشیدن و خوابیدن بعد از بوتاکس فاصله وجود داشته باشد و نباید هیچ گاه بلافاصله بعد از درمان دراز بکشید این کار می تواند بر روی نتیجه درمان اثرات منفی بگذارد و موجب جا به جا شدن ماده تزریق شده و پخش شدن به نواحی دیگر پوست شود. در هنگام خوابیدن نیز لازم است به نکات زیر توجه داشته باشید :

 • به هیچ عنوان نباید پیش از خوابیدن تحرک زیادی داشته باشید.
 • در هنگام استراحت کردن لازم است سر خود را بالا نگه دارید. استفاده از دو بالش در این امر کمک کننده است.
 • بهتر است تا دو شب به صورت طاقباز استراحت نمایید تا فشاری به نواحی تحت درمان وارد نشود. بعد از گذشت دو روز احتمال جا به جا شدن بوتاکس وجود نداشته و می توانید به پهلو بخوابید.
 • در صورتی که بعد از درمان احساس خواب آلودگی داشتید، می توانید به صورت نشسته و با نگه داشتن سر به سمت بالا استراحت کوتاهی داشته باشید.
 • هتر است بعد از تزریق 4 الی 6 ساعت به هیچ عنوان دراز نکشید و به حالت نشسته استراحت داشته باشید. در صورتی که در این ساعات شما دراز بکشید می‌تواند باعث جا به جا شدن مواد بوتاکس شود. بعد از گذشت این ساعات شما می‌توانید به سراغ خوابیدن بروید.

مصرف الکل و سیگار بعد از تزریق بوتاکس

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس، خودداری ازمصرف الکل و سیگار بعد از تزریق می باشد. مصرف الکل و استعمال دخانیات مانند سیگار و قلیان باعث می شود تا در گردش خون اختلال وارد شود و کبودی و تورم دیرتر بهبود یابد. در نتیجه طول دوران بهبودی افزایش پیدا می کند.

ممنوعیت های دارویی بعد از بوتاکس

در صورتی که حساسیت دارویی خاصی دارید، باید حتما این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید؛ چرا که ممکن است بدن شما به ماده بوتاکس نیز حساسیت هایی را نشان دهد و در شرایطی که پزشک در جریان این موضوع قرار داشته باشد، می تواند از بروز هر گونه مشکل پیشگیری نماید.

استفاده از مسکن های ساده در مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس مانعی ندارد اما شما مجاز به مصرف داروهای ضد التهاب و آسپرین و همچنین داروهای گیاهی تا یک هفته بعد از درمان نیستید ؛ چرا که احتمال رقیق شدن خون، افزایش خونریزی و کبودی ها در ناحیه تحت درمان وجود دارد.

اهمیت تغذیه در مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

رژیم غذایی در سلامت زندگی افراد تاثیر بسزایی دارد. حال زمانی که تحت درمان با یک ماده خارجی قرار می گیرید، برای تاثیر پذیری بیشتر و جلوگیری از بروز برخی عارضه ها نیازمند رعایت برخی نکات در رژیم غذایی و تغذیه خود بعد از بوتاکس هستید. در همین رابطه توصیه می شود از مصرف نوشیدنی های الکی پرهیز نمایید؛ چرا که الکل موجب رقیق تر شدن خون شده و این موضوع احتمال خونریزی در نواحی تزریق را افزایش می دهد، از طرف دیگر الکل بهبودی و دوره نقاهت و مراقبت های بعد از درمان بوتاکس را با تاخیرات زیادی همراه می کند.

بهتر است به جای مصرف نوشیدنی های دارای الکل، کافئین و یا نوشیدنی های گازدار و قندی، آب را جایگزین نمایید. همچنین مصرف ویتامین ها، پروتئین ها و سایر مواد مغذی می تواند در بهبودی سریع تر و دریافت نتیجه موثر از انجام تزریق بوتاکس در سعادت آباد تهران، مفید باشد. در مواردی که فرد تغذیه سالم و مناسبی نداشته باشد، ممکن است بعد از تزریق دچار تهوع و سرگیجه شود. به همین دلیل توصیه می شود 4 ساعت پیش از درمان به میزان کافی از نوشیدنی و غذاهای سالم استفاده نمایید.

فعالیت های ممنوعه در مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 • از لمس کردن، فشار دادن، ماساژ دادن صورت و نواحی تزریق شده به مدت 24 ساعت پرهیز نمایید.
 • توصیه می شود از خم کردن سر رو به پایین و انجام فعالیت هایی که سبب تعریق کردن می شود و یا هر نوع فعالیتی که سبب بالا بردن ضربان قلب و فشار خون می شود تا 48 ساعت بعد از درمان خودداری نمایید.
 • پرهیز از رفتن به استخر، سونا، جکوزی و حمام های ترکی از نکات مهم در مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس بوده که لازم است جدی گرفته شود.
 • اصلاح کردن صورت با ایجاد فشار و تحریک پوست همراه بوده به همین دلیل توصیه می شود تا 3 الی 4 روز از اصلاح کردن صورت خود با هر روشی خودداری نمایید.
 • یکی دیگر از دغدغه های افراد در مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس در رابطه با شستن صورت می باشد. که توصیه می شود تا 24 ساعت از شستشوی صورت خودداری شود. در موارد ضروری می توانید به کمک پنبه و یا اسفنج نرم به آرامی صورت خود را پاک نمایید، دقت داشته باشید که نباید هیچ فشاری به پوست و نواحی تزریق شده وارد شود.
 • اگر پوست حساس و ملتهبی دارید، برای جلوگیری از ورم و کبودی می توانید از کمپرس سرد به صورت غیر مستقیم در نواحی تحت درمان استفاده نمایید.
 • سیگار کشیدن اثراتی مشابه مصرف الکل دارد، به همین دلیل لازم است در این دوره از مراقبت های بعد از بوتاکس مصرف آن تا دو هفته ترک شود. همچنین اگر به فکر سلامت پوست خود هستید ، بهتر است برای همیشه مصرف سیگار و سایر دخانیات را کنار بگذارید.

نتیجه گیری

اطلاع از مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس در کسب نتیجه مطلوب تاثیر بسزایی دارد. از این رو در این مقاله به این موضوع مهم پرداختیم. رعایت این موارد و توجه به دستورالعمل های پزشک از اهمیت بالایی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
شبکه های اجتماعی